Digital IT: Oddělení, které se stará o inovace a automatizaci

Aplikace Můj T-Mobile, e-shop s tarify a mobilním zařízením, online samoobsluha Moje Firma. To jsou jen ty nejznámější platformy, které vyvíjí a spravuje naše Digital IT. Hlavní úkol, se kterým se oddělení dennodenně potýká, je odlehčit nápor na náš back-office. Jak to dělá? Skrze technologické novinky a inovace. Nakoukněte do zákulisí moderního oddělení Digital IT.

Digital IT je místo, kde v T-Mobile vznikají všechny technologické novinky a inovace. Těží z nich nejenom naši zaměstnanci, ale především zákazníci — a to napříč segmenty. Právě tady se rodí platformy, jejichž úkolem je odbavit všechny požadavky zákazníků přímo v online prostředí, bez nutnosti kamkoliv volat nebo chodit.

Všechny tyto nově vyvíjené technologické vychytávky mají společného jmenovatele. Protože online je správná cesta (o čemž nás přesvědčil i loňský celosvětový přesun k digitalizaci), je naší hlavní prioritou kompletně digitalizovat agendu back-office pracovníků, kteří často ještě zpracovávají klientské požadavky manuálně. Je pro nás důležité, aby naše portály i mobilní aplikace zvládly velký nápor zákazníků. A protože máme zákazníků opravdu hodně, soustředíme se nyní zejména na performance a automatizaci.

Aplikace pro dva miliony zákazníků

V Digital IT máme skvělou příležitost objevovat nové možnosti fungujících technologií. Propojujeme celosvětově prověřený software od T-Mobile s dalšími inovativními nástroji, které vyvíjíme přímo u nás. Právě díky tomu vznikla aplikace Můj T-Mobile, kterou mají ve svém mobilu už téměř dva miliony našich zákazníků. Aktivně ji přitom využívá 1,3 milionu lidí, kteří mají díky ní okamžitý přehled o službách i výdajích, aniž by čerpali svá data.

Kromě mobilní aplikace stojíme za vznikem T-Mobile eshopu, kde najdete nejenom zajímavé tarify a nová mobilní zařízení, ale také další naše služby jako pevný internet a T-Mobile TV.

Pro firemní zákazníky jsme vyvinuli online samoobsluhu Moje Firma, kde mohou spravovat své vyúčtování, jednotlivé služby a fakturační skupiny a do budoucna také využívat pokročilých nástrojů typu T-Cloud, licence atd.

Nedělat stále dokola to samé

Jeden z hlavních cílů našich aktivit představuje automatizace. Strašně neradi totiž děláme stejné věci stále dokola. Ať už se jedná o buildy, nasazovaní nebo testy, vše chceme mít co nejjednodušší a nejrychlejší — ideálně na jeden klik.

Tam, kde to je možné a dává nám to smysl, využíváme mikroservis. Na tom pak stavíme integrační vrstvu, která obsluhuje výše zmíněné portály a aplikace. Naši infrastrukturu drží Docker, Kubernetes, OpenStack, VMware nebo SaltStack. Vývoj se neobejde bez GitLabu, Nexusu, Mavenu, Jenkinse nebo Helmu. Testing zase využívá SonarQube, Selenium, SoapUI, Kibanu, Elasticsearch nebo Logstash. O celý proces se starají naše end-to-end agilní týmy, které podporují value streamy. Dbáme na to, abychom pracovali ve skupině expertů, kteří rádi testují nejnovější technologie.

Šikovní vývojáři a další specialisté mají u nás dveře vždy otevřené

Profesionální tým je naší hlavní prioritou, i proto stále hledáme další nadané kolegy, kteří nám pomohou vyvíjet aplikace budoucnosti. Nejdůležitější jsou pro nás Java developeři, kteří znají Spring boot, nezaleknou se analýzy a mají chuť vytvářet služby na bázi mikroservisu. Přijmeme taky DevOps Engineery, kteří se setkali s technologiemi jako Docker, Kubernetes, Tomcat, JBoss, WebLogic a zajišťovali by podporu našim serverům a aplikacím. A v neposlední řadě stále hledáme také Solution designery, kteří budou definovat naše API rozhraní, vytvářet funkční a technickou specifikaci a předávat design k vývoji developerským týmům. Takže pokud se vám naše práce líbí, souzníte s hodnotami firmy a ovládáte nástroje, které používáme, rádi vás přivítáme v našem týmu. Volné pozice pravidelně zveřejňujeme na našem kariérním webu.

 

Jak naučit robota svářet na setiny milimetru

Nikoho už dnes nepřekvapí, že jsou současná auta nabitá špičkovou technologií. Bez nejmodernějších postupů se ale neobejde ani tak zdánlivě jednoduchá věc, jako je svařování karoserie z jednotlivých dílů. Naučit průmyslového robota svářet s přesností na setiny milimetrů a zkontrolovat preciznost výsledku byl úkol hodný umělé inteligence a neuronových sítí.

Číst více

Seznamte se s MoBotem — novým druhem robota, který testuje displeje (nejen) v autech

Když se řekne testování aut, nejspíš si představíte odvážného testovacího jezdce řítícího se po zkušebním polygonu nebo desítky kilometrů ujeté pouštěmi, sněhem a nepohodou. Otestovat se ale musí i delikátnější části vozu. Třeba dotykové displeje. A protože i to je práce náročná a především zdlouhavá, vyvinuli jsme na ni robota jménem MoBot.

Číst více